
Drugi dan Grand Prix tekmovanja v Guadalajari so nastopili štirje slovenski judoisti. Slovenske borbe je odprl Martin Hojak, ki se je v prvem krogu kategorije do 73 kilogramov pomeril z olimpijskim podprvakom (v kategoriji nižje) Willianom Limo. Po nekoliko zadržanem uvodu v borbo je kazen za neaktivnost prejel Hojak, pol minute pred koncem rednega dela borbe pa sta oba tekmeca prejela kazen za izmikanje prijemu, kar je slovenskega borca spodbudilo in začel je prevzemate pobudo. Kmalu si je Brazilec prislužil še kazen za lažni napad, po skoraj treh minutah podaljška pa je storil še usodno napako in med enim izmed napadov slovenskega tekmovalca nedovoljeno prijel za nogo, zaradi česar je prejel še tretjo in hkrati usodno kazen.

V drugem krogu je Hojaka pričaka sedmi nosilec kategorije Belgijec Zelemkhan Batchaev. V prvi polovici borbe sta oba borca nekajkrat napadla, a nista resno zapretila. Nato pa se je za prijem za pas z obema rokama odločil Hojak in z atraktivno tehniko vrgel Batchaeva, kar so sodniki sprva označili za ippon, točko pa nato zmanjšali v yuko. A tudi minimalna prednost je bila dovolj, da je Hojak mirno pripeljala do konca in se uvrstil v četrtfinale.

Četrtfinalni nasprotnika Hojaka je bil drugi nosilec kategorije in 3. z letošnjega evropskega prvenstva Rashid Mammadaliyev. Tudi tokrat si je po polovici borbe prvo kazen prislužil Slovenec, ki je imel kar nekaj težav z iskanjem dobrega prijema. Borba se je brez točk preselila v podaljšek, kjer je bil sprva zaradi neaktivnosti kaznovan Azerbajdžanec, nato pa zaradi lažnega napada še Slovenec. Napad, ki je obrodil sadove, se je zgodil po skoraj dveh minutah podaljška, ko je z nizko tehniko Mammadaliyev vrgel Hojaka in čeprav se je ta reševal v zraku, je bil njegov pristanek dovolj na bok, da so sodniki Mammadaliyevu pripisali yuko.
Hojak je tako tekmovanje nadaljeval v repasažu in se pomeril s panameriškim prvakom Jackom Yonezuko. Ljubljančan je zaradi lažnega napada po pol minute prejel prvo kazen, nato pa bil dovolj zbran, da je odbil vse napade nasprotnika z nizkimi tehnikami. Pol minute pred koncem borbe sta za izmikanje prijemu oba borca dobila kazen, kar pa je Hojaka dodatno spodbudilo in ob prvem naslednjem kontaktu je s svojo različico telesnega meta tani-otoshi Američana vrgel na hrbet, si priboril ippon in napredovanje v borbo za tretje mesto.

Za bron se je Hojak pomeril z Venezuelcem Andresom Parichejem. Čeprav je bil slovenski borec precej bolj aktiven in imel več nevarnih napadov, je v rednem delu Pariche prejel samo eno kazen. Tudi v zlati točki je Hojak nadaljeval z napadi, čeprav je nekajkrat z nožnimi tehnikami zapretil tudi Pariche. Po dolgem dnevu in več kot sedmih minutah borbe za tretje mesto sta bila borca vidno utrujena, a več moči je ostalo Hojaku. Ta je namreč po enem izmed slabih poskusov telesne tehnike nasprotnika borbo hitro preselil v parter, nasprotnika spravil v končni prijem, rešil nogo iz nasprotnikovega objema in ga zadržal pet sekund, kar je bilo dovolj za yuko, zmago in končno tretje mesto.

Hojak si je tako v Guadalajari priboril tretjo medaljo na Grand Prix tekmovanjih, nazadnje je na zmagovalnem odru stal avgusta 2023 v Zagrebu, ko je bil prav tako tretji.

Drugi moški predstavnik Aljaž Plantak se je od tekmovanja poslovil v prvem krogu, potem ko ga je z vzvodom v predajo prisilil kanadski tekmec David Popovici.
V Guadalajari sta bili tako kot v Limi na delu tudi obe Kaji. Kaja Kajzer je bila tokrat v vlogi sedme nosilke kategorije do 63 kilogramov in je bila zato v prvem krogu prosta. V drugem je bila njena nasprotnica Italijanka Carlotta Avanzato. Zalo aktivno in relativno izenačeno borbo je 14 sekund pred koncem odločila Kajzer z uspešno izvedeno nizko tehniko, s katero si je prislužila yuko, prednost pa nato brez težav zadržala do konca borbe.

V četrtfinalu se je Kajzer pomerila z drugo nosilko kategorije, panameriško prvakinjo Nauano Silvo. Kajzer in Silva ste se prvič pomerili minuli konec tedna v Limi, ko je se je napredovanje v finale razveselila Brazilka. Tako kot v Limi je tudi tokrat z nožno tehniko že v prvi minuti točko vknjižil Silva, a tokrat zgolj yuko in Kaji je preostalo dovolj časa, da borbo obrne sebi v prid. A kljub temu, da je slovenska borka dala vse od sebe, da bi vrgla Silvo, se Brazilka, ki je po vodstvu ubrala obrambno naravnan pristop k borbi, ni pustila vreči in še drugič v enem tednu se je veselila zmage proti dvakratni evropski podprvakinji.
Kajzer je padla v repasaž in se pomerila z domačinko, olimpijsko podprvakinjo Prisco Awiti Alcaraz. Čeprav je Kaja borbo začela zadržano in imel po polovici borbe na semaforju že dve kazni, se ni pustila zmesti in v zlati točki je pokazala dobro fizično pripravljenost. Po minuti podaljška je prvič vrgla Mehičanko, a so ji sodniki sprav dosojeno točko odvzeli. Kaja se na to ni ozrla in pol minute kasneje je nasprotnico vrgla še enkrat, tokrat povsem na hrbet. S čimer si je prislužila ippon in borbo za tretje mesto.

Tako kot v Limi, se je Kajzer tudi v Guadalajari za tretje mesto pomerila z Brazilko Rafaelo Silvo. A olimpijska prvakinja iz leta 2016 se je Kaji maščevala za poraz izpred tedna dni. Brazilka je borbo začela z dominantnim prijemom in z nožno tehniko Slovenko hitro vrgla na bok. Kaja se izziva ni ustrašila in tudi sama poskušala z napadi, a po minuti in pol je napačno ocenilo borbo v kontaktu in Brazilko jo je ob poskusu meta s fizično močjo prevrnila na hrbet, kar je bilo ocenjeno za ippon in zmago. Vlogi sta se tako obrnili in brona se je razveselila Silva, Kajzer pa se je morala zadovoljiti s petim mestom.

Peto mesto v Limi pa je želela nadgraditi Kaja Schuster. Nekdanja evropska mladinska prvakinja se je v prvem krogu borila z domačinko Katio Castillo in po minuti borbe prikazale učinkovito borbo v parterju in tekmico z vzvodom prisilila v predajo.
V četrtfinalu pa se je zgodba obrnila in po minuti borbe je Belgijka Gabriela Willems proti Kaji uporabila enak vzvod in jo prisilila da potapka v znak predaje.
Schuster je tekmovanje nadaljevala v repasažu in po prvem ponesrečenem napadu jo je nasprotnica, Italijanka Martina Esposito prijela v končni prijem in zadržala 20 sekund kar zadostuje za ippon. Schuster je Grand Prix v Guadalajari tako zaključila na sedmem mestu.
Že včeraj je v kategoriji do 60 kilogramov v Guadalajari nastopil David Štarkel, ki je moral v prvem krogu priznati premoč domačinu Arathu Juarezu.
Slovenske nastope onkraj luže bosta jutri sklenila Metka Lobnik, ki bo tako kot v Limi prva nosilka kategorije do 78 kilogramov, ter Vito Dragič v moški absolutni kategoriji.